ARMUTKÖY Meyve ve Sağlık Dikenli Armudun Faydaları

Dikenli Armudun Faydaları

Dikenli armutların sağlığa faydalarından bazıları, kolesterol düzeylerini düşürme, sindirim sürecini iyileştirme, diyabet riskini azaltma, bağışıklık sistemini güçlendirme, kemik büyümesini teşvik etme, kan damarlarını güçlendirme, bazı kanser çeşitlerini önleme, Alzheimer riskini azaltma, kilo verme çabalarına yardımcı olma ve vücuttaki iltihaplanmayı ortadan kaldırma olarak sayabiliriz.

‘Dikenli armut’, Nopales kaktüsünün yapraklarının tepelerinde yetişen meyvenin ortak adıdır. Kuzey ve Güney Amerika’ya yayılmış olan Nopales (bilimsel adı Opuntia) kaktüsleri bulunan yaklaşık 200 farklı tür bulunmakta olup, bunların hepsinde bu dikenli armut meyvesinin bazı biçimleri vardır, ancak tüm çeşitler yenilebilir değildir. Yemek yeme ve pişirme anlamında en çok kullanılan tür Hint Fig Opuntia olarak da bilinen O. ficus-indica’dır. Bu meyve ile ilgili en enteresan şey, dünyadaki en sert ova kaktüslerinden bazıları olan bu etkileyici kaktüsün dikenli yapraklarının en uç noktasında yetişmesidir. Bu da meyveyi farklı kılan bir özelliktir. Meyve şekil olarak ovaldir, çeşitliliğe ve olgunluğa bağlı olarak sarı ve açık yeşilden turuncu, pembeye ve kırmızıya kadar değişebilir.

Dikenli Armut

Dikenli armut yemeden önce, kabuğu soymak ve çıkarmak çok önemlidir, böylece tüm omurgalar çıkarılır. Aksi takdirde dikenler,  dudaklara, diş etlerine ve boğaza batabilir; bu da çok acı verici olabilir. Ancak bundan sonra meyve çiğ veya kuru yenir ve çeşitli jöle ve reçel, şekerleme veya votka gibi alkollü içkiler için yapılan çeşitli şeyler için kullanılabilir.

Dikenli armutların, zengin besin içeriği ve potansiyel sağlık faydası, alternatif tıp tedavileri yanında gıda için de kullanılmaktadır. Dikenli armutların içinde bulunan benzersiz sağlık bileşenlerini yakından inceleyelim.

Dikenli Armutların Besin Değeri

Bu meyvenin olağandışı ismi, görünüşü ve kökeni dışında, yüksek düzeyde C vitamini, B-familyası vitaminleri, magnezyum, potasyum, kalsiyum, bakır ve diyet lifi de dahil olmak üzere besin maddelerinin çok eşsiz bir bileşimine sahiptir. Organik bileşikler açısından, dikenli armutların hepsi insan sağlığı üzerinde olumlu bir etkisi olan yüksek düzeyde flavonoidler, polifenoller ve betalenler içerir.

 

Dikenli Armutların Sağlığa Faydaları

Bağışıklık Sistemi Güçlendiricidir:

Tek bir porsiyon dikenli armut, günlük C vitamini ihtiyacınızın 1 / 3’ünden fazlasını karşılar. Ayrıca askorbik asit olarak da bilinen; C vitamini bağışıklık sisteminde önemli bir rol oynar, beyaz kan hücrelerinin üretimini teşvik eder ve Vücuda antioksidan olarak etki eder. Ayrıca, C vitamini, kemik ve kas dokusu oluşturma da dahil olmak üzere çeşitli enzimatik ve metabolik süreçlerin önemli bir bileşenidir.

Güçlü Kemikler ve Dişler Oluşturur:

Kalsiyum, insan beslenmesinin ayrılmaz bir parçasıdır ve dikenli armutlar, her porsiyonda önemli miktarda kalsiyum içerir. Kalsiyum, vücuttaki kemik dokusunun oluşturulmasında çok önemli bir elementtir; Aslında, vücudunuzdaki kalsiyumun % 99’u kemiklerde ve dişlerde bulunur. Sisteminizde yeterli miktarda kalsiyum bulundurmanızı sağlayarak çeşitli diş sorunlarını ve yaşla ilişkili osteoporoz gibi kemik bozukluklarını önleyebilirsiniz.

Sindirim Sistemi Sağlığı:

Dikenli armutlar, çoğu meyve ve sebze gibi önemli miktarda diyet lifi içerir, bu yüzden bu dikenli meyveler sindirim sürecinizi düzenlemenize yardımcı olabilir. Lif, yiyeceklerin sindirim sisteminden geçmesini kolaylaştırmak için dışkıyı toplar, böylece kabızlık, şişme ve kolon kanseri veya mide ülseri gibi daha ciddi gastrointestinal sorunları ortadan kaldırır.

Kalp Sağlığı:

Bu meyvede kalp sağlığının korunması için önemli sayılabilecek bileşenler bulunmaktadır. Öncelikle, meyve içerisindeki lif seviyeleri, vücudun “kötü” kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olurken, potasyumun önemli seviyeleri, kan damarlarını rahatlatarak ve stresini azaltarak kan basıncını düşürmeye yardımcı olur. Nihayet, dikenli armutda bulunan betalains doğrudan kan damarlarının endotel duvarlarının güçlendirilmesi ile bağlantılı olarak, zayıflama veya sisteme zarar verme şansını azaltır. Kolestrolü ve kan basıncını düşürür. Kan damarlarını güçlendirir ve ateroskleroz, koroner kalp hastalığı ve felçleri önlemekte yardımcı olur.

Kanser Önleme:

Herkes kanser için çözüm veya tedavi arıyor ancak ne yazık ki, en iyi ihtimalimiz serbest radikallerin etkileri ile mücadele edebilmek için bulabildiğimiz birçok antioksidan kaynağı yiyecek tüketmek. Dikenli armutlarda dikkat çeken yüksek seviyelerde flavonoidler, polifenoller ve betalinler içermesidir. Bunların hepsi antioksidan bileşikler gibi davranır ve sağlıklı hücrelerin kanserli hücrelere dönüşmesine neden olmadan serbest radikalleri nötralize eder. Araştırmalar, bu tür antioksidanları düzenli olarak diyetlerine ekleyen insanlarda kanser riskini düşürdüğünü göstermiştir.

Antioksidan Potansiyeli:

Bu antioksidan bileşikler kanseri önlemekten daha fazlasını yapar; Aynı zamanda cilt sağlığını korur, erken yaşlanmayı azaltır, görmeyi iyileştirir, maküla dejenerasyonunu önler ve ayrıca beyninizin gücü ve işlevselliğini arttırırlar. Serbest radikaller, demans ve Alzheimer hastalığına neden olabilecek sinir hücrelerinin oksidasyonundan kısmen sorumludur. Polifenolik bileşikler, artmış bilişsel etkinlikle bağlantılıdır.

Kilo Verme:

Yüksek lif ve etkileyici besin yoğunluğu ile çok düşük kalorili ve çok düşük doymuş yağ ile kombine edilmiş tüm meyveler gibi, dikenli armut; vücudunuzu herhangi bir ekstra ağırlığa maruz bırakmadan sağlıklı bir formda tutabilir, lif ve karbonhidratlar aşırı yemek yemenizi önler!

İnflamasyon:

Geleneksel tıpta, dikenli armut püre haline getirilip iltihaplanan yere topikal olarak uygulanmaktadır. Dikenli armutların antioksidan ve mineral içeriklerinden bazıları, özellikle artrit, gut veya kas gerginliği gibi durumlardaki iltihaplanmayı azaltabilir. Böcek sokmalarının şişmesini önlemek için topikal olarak yüzlerce yıldır uygulandığı bilinmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir