ARMUTKÖY Meyve ve Sağlık Mucizevi orman meyveleriyle sağlık

Mucizevi orman meyveleriyle sağlık

Mucizevi orman meyveleriyle sağlık

Dyt. Serap AKDAĞ

Mucizevi orman meyveleriyle sağlık
Mucizevi orman meyveleriyle sağlık

Orman meyveleri olarak sınıflandırdığımız meyveler ;ahududu, yabanmersini,böğürtlen ve çilek gibi neşeli meyvelerimizdir.Neşeli meyvelerimiz diyorum çünkü yiyince neşelendiriyorlar.Bu meyvaların çok güçlü antioksidan özellikleri olduğu için hem kalbimizi koruyorlar hem de bizi kanserden koruyorlar.C,E vitamini, beta karoten ve lutein içerirler.Bu sayede hücresel zararları en aza indirirler.

ÇİLEK: İlkbaharın sonlarına doğru yetişen çilek bizim en güzel meyvelerimizden biri.Hem düşük kalorili hem de lezzetli.Ayrıca vücudun detoks yapan enzimlerini çok hızlı harekete geçirerek vücudu toksinlerden arındırır ve enfeksiyonlara karşı korur.

Kalp ve damarlarımız için hem tansiyonu hem de kolesterolü dengelediği için mükemmel bir dost.Araştırmalar kalp sağlığını korumada çileğin ilaçlardan daha etkili olduğunu göstermektedir.Yüksek miktarda C vitamini içeriği ile dişetlerini turunçgiller gibi korur.Ayrıca çileğin uyku düzenleyici özelliği de vardır.İyi bir uyku için sütle birlikte çilek tercih edilebilir.

AHUDUDU: Ağaç çileği olarak adlandırılır. Diğer orman meyveleri gibi antioksidan içeriği ile kalbi korur ve tümör oluşumunu engeller.İçeriğinde çilekteki gibi bol lif vardır ve bu sayede kolesterolü düşürmeye yardımcıdır. Ahududunun yapısında antosiyanin ve ellajik asit gibi aktif maddeler bulunmaktadır.Özellikle antosiyanin ve ellajik asitin ağız, yemek borusu, mide ve kolon gibi sindirim yolu kanser tiplerinin tedavisinde etkili olacağı ve bu kanser türlerinde ahudu tüketiminin fayda sağlayacağı bilimsel araştırmalarda belirtilmektedir. Bununla birlikte ahududu da aynen çilek gibi yatıştırır ve uykuya geçmeyi kolaylaştırır.

BÖĞÜRTLEN: İnsan sağlığında önemli rolleri olan organik asitler,mineraller ve vitaminler bakımından çok zengin bir meyve.Antioksidan özelliği ve mükemmel lezzeti ile kalbimizin sevgisini kazanmıştır.Böğürtlen de aynı ahududu gibi gülgiller familyasından bir meyve yani ahududu ile kardeş.Taze ahududu ve böğürtlen C vitamininden ve flavonlardan zengin meyvelerdir.C vitamini metabolizmayı ve yağ yakımını hızlandırmaktadır.Özellikle de spordan önce tüketilmesi yağ yakımını ciddi oranda hızlandırmaktadır.Yani spordan önce böğürtlen ve ahududu tüketimi vücudumuzda daha hızlı yağ yakımını sağlayarak sağlıklı ve kalıcı kilo kaybına yardımcı olur.

YABANMERSİNİ: Diğer orman meyveleri gibi antioksidan oranı çok yüksek ve vitamin ,mineral zengini bir meyvedir.Özellikle de minerallerden sodyum içermezken, potasyum bakımından oldukça zengindir.Karadenizde Likapa olarak da bilinmektedir.Meyvelerinden yapılan çayının ishal giderici özelliği vardır . Diyabetik bireyler için mükemmel bir meyve. Araştırmalar yaban mersininin yüksek kan şekerini düşürerek şekeri dengelemeye yardımcı bir meyve olduğunu göstermektedir.Diğer orman meyveleri gibi lif oranı oldukça yüksektir ve bu sayede bağırsak metabolizmasını düzenler.Bununla birlikte göz sağlığı üzerine de çok büyük etkileri vardır. Gece görüş kabiliyetini artırır, göz yorgunluğunu giderir, miyopluk ve şeker hastalığından kaynaklanan görme bozukluklarını engeller. Kamaşma, kılcal damar çatlaması ve gece körlüğünü azaltır.Bunun yanı sıra kısa süreli hafıza kaybının iyileştirmede etkili olduğu bilimsel çalışmayla ortaya konulmuştur.

Sonuç olarak orman meyveleri bizim en koruyucu , en lezzetli ,en güzel meyvelerimiz arasında yer alıyor.İlkbahar ve yaz ayları da tam bu meyvelerimizin mevsimiyken mutlaka beslenmemizde kalbimize dost olan ve bize neşe veren bu meyvelere kucak açalım.

Mücizevi orman meyveleriyle sağlıklı bir yaşam dilerim.

Kaynak:https://www.doktorsitesi.com/makale/mucizevi-orman-meyveleriyle-saglik

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir