ARMUTKÖY Armudun Faydaları

Armudun Faydaları

Armutun Faydaları

 Ülkemizde de yetişmekte olan armutun bir çok çeşidi yetişmektedir. Armut her ne kadar neredeyse her mevsim bulunabilen bir meyve olmasına rağmen genelde sonbahar ve kış aylarında çıkmaktadır. Armutun sağlık açısından bilinen bir çok faydası vardır. Özellike bol miktarda lif içermesi armutun geniş bir yelpazade sağlığa katkıda bulunmasını sağlamaktadır.

Armut bol miktarda A, C ve Ka vitamini içermektedir. Özellikle preslenerek suyunun çıkarıması A,B1,B2,B3, Bl vitaminlerinden maksimum derecede faydalanmamızı sağlar. Bu yüzden düzenli olarak armut tüketimi bir çok fayda sağlar.


armutun sağlığa faydaları

Armutun Sağlığa Faydaları

Armut içerdiği çok farklı vitamin ve maddeler yardımıyla bir çok açısan sağlıklıdır. Mevsinde tüketilmesi durumunda değişen hva koşullarının yol açtığı hastalıklara yakalanma riskini azaltır. Armut kalp sağlığından, kan şekerinin kontrol edilmesine, kanserle mücadeleden bağışıklık sisteminin güçlenmesine kadar bir çok açısan sağlığa fayda sağlar. Bu konuyla alakalı son zamanlarda yapılan araştırmalar armutun 33 den fazla farklı soruna şifa olduğunu ortaya koymuştur.

Armut Serbest Radikallerin Düşmanıdır:  Armut vücut hücrelerine en fazla zararı veren ve bir çok hastalıkların başlıca nedeni olan serbest radikallerle savaşır ve zararlı etkilerini azaltır. İçerdiği bol miktardaki K ve C vitaminleri yardımıyla armut etkili bir serbestradikal kırıcıdır.

Armut Kalp Hastalıklarını Önleyebilir:  Armutun kolesterolü düşürücü özelliği vardır. İçerdiği bol miktardaki lifler kalp sağlığı açısından faydalıdır. Günlük olarak bir miktar armut tüketimi inme riskini %50 oranında azaltır.

Armut Kanseri Önleyebilir: Armut zengin miktarda lif içerdiği için özellikle kolon kanserini önleyebilir. Günde bir armut tüketimi kandınlarda menepoz sonrası meme knaserine yakalanma riskiniz %34 oranında azaltır.

Alerjik Reaksiyon Yoktur: Armut diğer meyvelerle karşılaştırıldığında alerjik reaksiyona neden olmadığını görüyoruz. Bu yüzden bebekler için de güvenli bir besin kaynağıdır.

Armut Kan Şekerini Düşürür: Yüksek miktarda lifler içeren armut tatlı olmasına rağmen kan şekerini düşürücü özelliği vardır.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir:  C vitamini açısdınandan zengindir ve etkili bir antioksidandır bu özelliklerinden dolayı vücudun bağışıklık sistemini kuvvetlendirici özelliği vardır. Bağışıklık sistemi güçlü olan bünye hastalıklarla daha etkili mücadele edebilir.

Kemik Hastalıklarını Önler:  Armut kemik sağlığını korumak ve  osteoporozu önlemek için,  vücudun ihtiyaç duyduğu pH seviyesini korur ve günlük kalsiyum miktarını sağlar.

Armut Enerji Veririr:  Armutun içzerdiği yüksek miktardaki glikoz kendinizi yorgun hissettiğiniz anda enerjiye dönüşür ve ihtiyaç duyulan erenjiyi bünyeye sağlar.

Sindirim Sistemini Güçlendirir: Bir orta boy armut, lif ihtiyacının yaklaşık% 20-2’ni karşılayabilir. Lif içeren bütün besinler genelde sindirim sistemi sağlığı için faydalıdır. Özellikle midenin sağlığını korumak ve barışsakların hareketini arttırmak için yüksek seviyede lif içeren besinler önerilmektedir.

Gebelik Döneminde ve Çocuklar İçin:  Hamile kadınların doğumdan sonra kaybettikleri enerjiyi toplamaları için folik asit önemlidir. Gebelik döneminde düzenli olarak kullanılması önerilmektedir.

Bunun dışında emzirme döneminde bebeklerin sağlığı için güvenle tüketilebilir.  Sindirim ile alakalı bebeklerde her hangi bir sorun yaratmaz.

Safra kesesi , kolit, artrit, gut hastalıklarına karşı armut: Armut eğer düzenli olarak tüketilirse safra kesesi sorunlarına, kolit, artrit ve gut hastalıklarına iyi gelebilir.

Armutun Diğer Faydaları: Armut kan basıncını düzenler,  ateşi düşürücü özelliği vardır, ateş düşürme işlemi için armut susyu da etkili olabilir, armut artrit ve diğer inflamasyonu  sorunlarını azaltmaya yardımcı olabilir. Yaz aylarında nefes darlığı sorunları yaşayanlar armut tüketebilirler, aynı şelilde yaz aylarında boğaz ve sorulunum sorunları yaşayanlar için de faydalı olabilir.  Bütün bunların yanında armut cilt sağlığı için de faydalı bir besin kaynağıdır. Yaygın olarak bakım ve kozmetik ürünlerinde kullanılmaktadır.

Armut cilt hastalıklarını önlemenin dışında, kırışıklıkları giderir, yağlı ciltlere karşı şifa kaynağı olabilir, akneye karşı etkilidir, cildin nemli ve sağlıklı kalmasını sağlar. Bunun yanında dudak sağlığını da koruyabilir, çatlakarı ortadan kaldırır.

Aynı zamanda saç sağlığı içinde faydalıdır. Armut saçların köklerini besler ve kuvvetlendirir, kuru saçlara karşı ekili bir tedavi sunabilir, kırış ve kıvırcık saçları evcilleştirebilir. Bunun yanında saçlara yumuşaklık katar saç rengini değiştirebilir.


Armut Suyunun FaydalarıArmut Suyunun Faydaları:

Armut suda çözünebilir lifler açısından mükemmel bir kaynaktır. Ayrıca zengin miktarda  A, B1, B2, C, E, folat ve niasin içerir. Ayrıca, kalsiyum, klorür, demir, magnezyum, sodyum ve kükürtten az miktarda bakır, fosfor ve potasyum açısından zengindir.

Bazı çeşitleri diğerlerine göre daha fazla demir içermektedir. Bazı armutlar kahve rengine dönüşmektedir. Bu tür armutlar az miktarda demir içeren türdendir.

 • Alerjik sorunlara neden olmadığı için armut suyu bebekler için iyi bir besin kaynağı olabilir.
 • Kan basıncını düzenleme özelliği olan armut suyu, hem klap sağlığını korur hem de inme ve kalp krizi gibi riskleri azaltır.
 • Serbest radikkallerin etkisini azaltan armut suyu böylece başta kanser olmak üzere bir dizi hastalıklara yakalanma riskini azaltır.
 • Armut suyu yüksek miktarda petkin içerdiğinden dolayı kolesterolü sağlıklı seviyede tutmaya yardımcı olabilir.
 • Armut suyu son derecede değerli lifler içerir ve bu özelliği ile kolon sağlığını koruyabilir
 • Armut suyununun diğer bir özelliği de kabızlığı önleyebiliyor olmasıdır. Bunu yanında genel anlamda sindirim sistemi için sağlıklı bir besin kanağıdır.
 • Serbest radikallere karşı etkili olan armut susyu kanser hastalıklarına yakalanma riskini azaltabilir.
 • Armut suyu enerji vericidir, aynı zamanda yorgun kasları rahatlatır.
 • Glikoz içerdiği için enerji verici özelliği vardır, yorgun bir iş gününden sonra fizikesl ve psikolojik rahatmala sağlayabilir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklarla savaşma gücünü arttırır.
 • İltihap ve enfeksiyon sorunlarına karşı etkili olabilir.
 • Nefes darlığı ve boğazlarda meydana gelen tahrişlere karşı armut suyu etkili olabilir.

Armutun Zararları: Normal gıda olarak tüketildiğinde armut insan sağlığı için güvenli bir besin kaynağıdır. Ancak ilaç olarak kullanıldığında güvenlilirliği konusunda çok fazla bilgi yoktur.


Özel Önlemler & Uyarılar:

Gebelik ve emzirme: Armut gebelik ve emzirme döneminde güvenle tüketebileceğiniz bir besindir. Fakat ilaç olarak kullanıldığında ne kadar güvenliği olduğu konusunda çok fazla bir bilgi yok.


Tavsiyeler

Armut sağlık açısından çok faydalı olması ve neredeyse yok denecek kadar yan etkisinin bulunması her yaşta kişilerin güvenle tüketebileceği bir meyvedir.